Autorské příběhy

Jak to celé vzniklo

Kdo jsme?

Roman

Programátor, fanoušek deskových her a příležitostný pisálek. Se samotným psaním začal ve 12ti letech. Jeho původní inspirací byly fantastické příběhy v Ikarii a postupně začal mít chuť vytvářet také takové. Jeho další současnou aspirací jsou hororové povídky.

V samotném psaní pak má rád příběhy Sherlocka Holmese, tajemnou atmosféru, horory postavené na napětí a Alfréda Hitchcocka.

"V příbězích do sebe musí všechny rozehrané motivy hezky zapadnout."

Bára

Psaní se věnuje od dětství a láska k němu přetrvala dodnes. Psaní různých forem textů a příběhů je jedním ze způsobů, jak zrelaxovat mysl a podívat se do jiného světa nebo i do stejného ale zase jinýma očima.

V psaní má ráda volnost a tu aplikuje i i samotného děje příběhu. Má ráda prvky magie, mystiky ale i cyberpunku či zločinu a technologií. Kvůli psaní se začala učit základy tvorby webů a vztah k IT celkově jí už zůstal.

"Mrzí mě, že lidé nemají na čtení příliš času. Příběhy mají stále co říct!"

Jak celý projekt začal?

Potkali jsme se někdy v roce 2009. Psaní jsme měli v oblibě oba dva a časem se ukázalo, že je to jeden ze skvělých základních kamenů pro podnětné rozhovory i pro dlouhaleté přátelství. 

Když se s někým dokážete na jedno téma bavit několik hodin a v průběhu času se k tomu neustále vracíte a ono vás to dokonce posouvá dál, je to nakonec první krok i pro spolupráci. To ale myslím ani jednoho z nás v té době ještě nenapadlo. 

Jako začínající autoři jsme měli dost námětů a myšlenek a začali jsme řešit jak je „hodit na papír“. Každý z nás má k celému tvůrčímu procesu jiný přístup, jiný náhled a právě tenhle rozdílný mix se stal inspirací pro první „společné texty“.

Společné je v uvozovkách, protože jsme psali každý sám za sebe ale ve finále, i když zadání jsme měli stejné, vznikly vždy dva na sobě (nejen) žánrově nezávislé a rozdílné příběhy. Tím jsme se postupně dostali k častějšímu psaní v tandemu a i k představě o prezentaci našich prací. Podnítilo to ale i samostatnou tvorbu.A to nás posunulo dál ...

První blog pod názvem PlyshMash jsme založili před mnoha lety, ještě na bloguj.cz, které ale svou činnost v roce 2012 ukončilo. Kvůli nedostatku času zůstalo vše nějakou dobu ležet. Až po pár letech, v roce 2014, jsme se k psaní aktivně vrátili a tak došlo k přesunu částí archivu na blogger.com. 

Čím více textů jsme dokončili, tím více jsme také chtěli, aby se dostali k lidem. S tím přišel i nápad na samostatný web, pod vlastním názvem a hlavičkou.  Přání  se postupně stalo realitou a na jaře 2022 světlo světa spatřil projekt Autorské příběhy. A aby toho nebylo málo, objevila se i možnost přečíst naše příspěvky před živým publikem, která byla dalším motorem pro rozvoj. Dokonce se objevili další autoři, se kterými máme nyní možnost psát dohromady.  

I díky těmto příležitostem a skvělým lidem jsme neustrnuli v představách a dál se věnujeme převádění našich myšlenek do psané podoby. Aby jste i Vy měli možnost nahlédnout do světa, kam vidíme my. A aby jste měli možnost z něj získat zkušenosti, znalosti nebo třeba i jen jiný náhled na věci. Protože o tom naše příběhy jsou. 

Tím ale tato cesta teprve začala. 🙂

"Jsme vděčni nejen za možnost s Vámi sdílet naši cestu ale i za zpětnou vazbu, kterou nám naši čtenáři a posluchači dávají."